En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz

 

Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

 

Civata çeşitleri oldukça önemli bir malzemedir; Makinede, yapı sektöründe, mobilya ve otomotiv gibi birçok iş dalında kullanılır. Kullanıldığı cisimleri birbirine bağlama görevini üstlenir. Bu nedenle üretiminde oldukça özen gösterilmelidir. Temel olarak birbirine bağlanması hedeflenen birimlerin üzerinde açılan deliğe uygun ebatlarda üretilir.
Üzerinde bulunan somun vasıtası ile birimleri birbirine monte eder. Genellikle somon ile beraber kullanılır. Sıklıkla kullanıldığı alanlar makina, inşaat ve oto sanayi sektörüdür. Görünüş olarak ufak bir üründür ancak çok büyük malzemeleri birbirine monte edebilmektedir.Gemiler, uçaklar gibi devasa ürünlerin oluşumunda da civata büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle kaliteli ve sağlamlığı güvenilir malzeme kullanılmalıdır.

Civata Çeşitleri

Civata Terimleri ve Anlamları

  • Civata çeşitleri Din Normu, kullanılan bağlama ürünün, pulun, somunun vb. birimlerin şeklini, boyutunu göstermek için kullanılan ifadedir. Bu ifadeler tüm dünyada geçerlidir. Örnek olarak, din931 ürünü dünyanın her yerinde aynı boy ve ölçülerdedir ve değişmez.
  • Civata çeşitleri; Soğuk dövme prosesi veya talaşlı imalat şeklindedir. Ancak genellikle soğuk dövme prosesi kullanılır. Bu yöntemle birlikte seri şekilde malzeme üretilebilmektedir. Ayrıca malzeme kaybı minimum seviyededir.
  • M10x1,5×40 8,8 civata dın933 gibi terimlerin anlamı şu şekildedir. M10: ürünün çapı, 1,5: diş adımı, 40: ürünün boyu, 8,8: ürünün kalitesi ve dın933 ise standardını belirtir.
  • En kaliteliden başlayarak kalite sıralaması yapacak olursak; 12.9, 10.9, 8.8, 6.8, 5.8, 4.6 olarak sıralayabiliriz.
  • Çekme dayanımı; ürünün maksimum güce karşılık gösterdiği dirençtir.
  • Akma dayanımı; ürünün plastik deformasyonun başlamasındaki gerilimdir.
  • Ürünün üretim prosesi sırasıyla şu şekildedir. Filmaşin, Asit ve fosfatla yıkama, tel çekme, ara tav olarak başlar. Presleme, ovalama, ısıl işlem ve filmaşin olarak devam eder. Son olarak kaplama ve paketleme olarak civata üretimi tamamlanır.