En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz

 

Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

 

Dübel Vida denilen bağlantı elemanının kullanılmasını gerektiren her türlü yapı uygulamasında, vidanın sağlam bir şekilde tutturulmasını sağlayan; taban, tavan, panel, duvar ya da herhangi bir düzlemsel yüzeyde vidanın uygulanacağı deliğe yerleştirilen parçadır.

Dübel Fiyatları

Dübel fiyatları adlı parçanın uygulanmasında öncelikle vidanın yerleştirileceği yüzeyde matkapla bir delik açılmaktadır ve dübel bu deliğe bastırılarak yüzeyden dışarıda kalmayacak şekilde tamamen sokulmaktadır. Açılan deliğin çapı ile dübel çapı birbirine eşit olmalıdır, böylece dübel deliğe sıkı geçme yöntemi ile geçmektedir. Ancak, yapı malzemelerinin çok yumuşak olduğu uygulamalarda, açılan deliğin çapı (matkap ucu çapı) dübel çapından 1 mm kadar küçük olmaktadır ve yumuşak olan yapı malzemesinde dübel yerleşiminden sonra gerçekleşecek esneme payı da hesaba katılmaktadır.

Kullanılacak vida ve deliğe yerleştirilen dübel ise, birbirine uygun boyutlarda seçilmektedir. Satın alınan dübelin ambalajında, hangi çap ve uzunlukta vidanın uygun olduğu özellikle belirtilmektedir.

Dübel İmalatı

Dübel imalatı, 1911 yılında İngiltere’de icat edilmiştir. Bu parçanın bulunmasından önce, vidaların yüzeylere sağlam tutturulabilmesi için tahta takozlar kullanılmaktaydı. Vidalar, bu takozların ortasına yerleştirilmekteydi. Ancak, bu yöntem oldukça zordu ve zahmet gerektirmekteydi.
Çelik dübel imalatı, hem açılması gereken delik çok büyük olmakta hem de estetik açıdan ilave malzemelerle (boya, alçı, vb.) örtülmesi gerekmekteydi.

Dübel Çeşitleri

Dübel çeşitleri, genellikle imal edildikleri malzemeye göre adlandırılmaktadırlar. En yaygın kullanılan türü plastik dübellerdir. Plastik dübeller vida ile buluştuğunda, yerleştirildiği yüzey içinde genişleyerek yüzeyin içinde tutunmaktadırlar.

Dübel çeşitleri, boşluklu yapıdaki yüzey malzemeleri için kullanılan dübel çeşidi ise plastik askı dübelleri ya da metal boşluk dübelleridir. Bu tip dübellerin toplam yüzey alanları daha geniş olduğundan, içinde bulundukları yüzeylere çok daha sıkı tutunabilmektedirler. Bu sayede, daha ağır yüklerin düzlemsel yüzeylere montajına olanak sağlamaktadırlar.