Paslanmaz (INOX)

En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz


Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz inox (korozyon) reaksiyonu yaratmayan, sıvı lekelerinin tutunamadığı çelik malzemelere denmektedir. Bu yüzden, özellikle havacılık sektöründe korozyon dayanımlı çelik olarak da anılmaktadır. Sektörde, inox çeliği ya da inox olarak da bilinmektedir.Paslanmaz inox Metal biliminde (metalurji), çeliğe ,5- oranlarında krom malzemenin eklenmesi ile oluşturulan bir alaşım ürünüdür. Krom oranının bu değerlerden daha düşük olduğu çeliklerin paslanma direnci de düşük olmaktadır. Paslanma potansiyeli etkisi yüksek olan ortamlarda (sert ve zorlu çevresel şartların hüküm sürdüğü ortamlar) kullanılacak paslanmaz çeliklere ilave edilecek krom bileşen oranı %30’lara kadar çıkarılmaktadır.

Paslanmaz inox, kromun paslanma direncine katkısı, krom-oksit oluşturması ile gerçekleşmektedir, çünkü krom bileşeni oksijene maruz kaldığında, gözle görülemeyecek incelikte krom oksit pasife edici tabaka (Cr2O3) oluşturmaktadır. Bu koruyucu tabaka sayesinde, paslanmaz malzeme herhangi bir sıvı ya da gaz bileşene temas ettiğinde, sıvı ya da gazın içindeki oksijenin çeliğe nüfuz etmesini engellediğinden, malzemeyi paslanma reaksiyonundan korumaktadır. Bu koruyucu tabakanın herhangi bir sebeple deforme olması da bir problem olmamaktadır, zira koruyucu katman kendisini yenilemektedir yani pasivasyon reaksiyonunu gerçekleştirmektedir.
Paslanmaz Çeliğin Kullanım Alanları ; Günlük yaşantılarımızda kullandığımız birçok metal eşya paslanmaz (inox) çelikten imal edilmektedir. Özellikle mutfaklarımızda kullandığımız yeme-içme gereçlerimizin (tencere, çatal, bıçak, kaşık, vb.) tümü neredeyse paslanmaz çelik malzemeden yapılmıştır. Gün boyunca sürekli yanımızda, üzerimizde taşıdığımız birçok eşyamız da paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bu tip eşyalara örnek; mücevherler, kol saatleri gibi kişisel eşyalardır.

inox Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik inox daha hafif bir yapıda olması ve zamanla kararma-oksitlenme yapmaması, bu malzemeyi özellikle mücevher sektöründe gümüşten daha tercih edilir hale getirmiştir.
Paslanmaya ve lekelenmeye karşı mukavemetinden ve düşük bakım maliyetlerinden dolayı, sürekli suya ya da herhangi bir sıvıya maruz kalan tüm metal araç gereçler için uygun bir malzemedir ve endüstride oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Plaka, tel, boru ve çubuk imalatında, yassı formdaki ürünlerin üretiminde; diğer yandan endüstriyel donanım ürünlerinde, gıda, tıp, otomotiv, beyaz eşya ve yapı sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çelik çeşitleri, mikro seviyedeki kristal yapılarına göre kategorize edilmemektedirler. Bunlar; ferritik, dubleks, martensitik, östenitik ve çökelme ile sertleştirilmiş paslanmaz çeliklerdir.
Örneğin, östenitik paslanmaz çelikler, bileşimindeki daha fazla orandaki nikel sayesinde daha kararlı bir mikro yapıya sahiptirler. Bu özellikleri de bu tip paslanmaz çeliklerin düşük sıcaklıklardaki kırılganlıklarını azaltmaktadır.

Paslanmaz çelikleri daha sert ve dayanımı yüksek hale getirmek için ise, bileşimindeki karbon miktarı arttırılmakta ve bazı termik işlemler uygulanmaktadır. Bu sayede, bıçak, kesici uçlar, jilet gibi ürünlerde kullanılmaya uygun hale gelmektedirler.

Paslanmaz inox çeliğin bileşiminde farklı oranlarda bulunan mangan elementi ise nispeten daha ucuz bir element olduğundan, nikelin sağlamış olduğu mikro yapının korunmasına ve maliyetlerin düşmesine olanak sağlamaktadır.

Paslanmaz Somun

Paslanmaz somun, pasivasyon özelliği sadece paslanmaz çeliklerde değil, titanyum vb. bazı metal malzemelerde de görülmektedir. Paslanmaz çelik malzemenin bu özelliği sadece krom elementinden değil; bileşiminde bulunan nikel, vanadyum ve molibden gibi diğer bileşenlerinden de kaynaklanmaktadır.