Perçin

En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz

Perçin somunları; iki ayrı ya da daha çok sayıda parçayı, malzemeyi birbirine bağlamak, monte etmek amacıyla kullanılan bağlantı elemanı çeşididir. Aralarında bağlantı, birleşme oluşturduğu malzemelere örnek vermek gerekirse; makina parçaları, sac levhalar, balata gibi makina elemanlarıdır.


Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

Perçin Somunları

Perçin, bir başları bağlantıya hazırdır, diğeri ise bağlantı sonrası şekillendirilmektedir. Silindirik formda elemanlardır. Sökülemeyen, geri dönülemez bağlantılar, birleştirmeler oluşturmak için kullanılmaktadırlar. Perçin somunları ise; dişli yapı açılamayacak et kalınlığında olan malzemeleri birleştirmek için kullanılan perçin çeşididir.

Perçinin Diğer Bağlantı Elemanlarına Göre Avantajları Nelerdir?
Vidalara nispeten, birleştirilecek parçalarda dişli yapı olması gerekliliği yoktur. Bu sayede, oldukça ince et kalınlığına sahip malzemelerde de işlev görebilmektedirler.

Civata ve somun ile kıyaslandığında ise, monte edilecek parçaların arka yüzüne ulaşma zorunluluğu bulunmamakta ve bu şekilde de birleşme gerçekleştirilebilmektedir.

Perçin Çeşitleri

Perçin çeşitleri, imal edildiği malzemeye (alüminyum, çelik) göre, kullanım amacına göre çok sayıda perçin ve perçin somunları türü bulunmaktadır.
Yaygın olarak kullanılan çeşitleri;

standart perçin, geniş kafalı perçin, havşa kafalı perçin, arkası kapalı perçin, multigrip ve geniş kafalı multigrip perçinler, ahtapot ya da örümcek perçin, vb. perçinlerdir.

Perçin İmalatı

Perçin imalatı, çeşitlerinden farklı kullanım alanlarına sahip olanlara örnek vermek gerekirse;
– Birleştirilecek malzemeler plastik gibi kırılgan özellikte ise, geniş kafalı ahtapot tipte perçin kullanılmaktadır.
– Paslanmaz çelik ve alüminyum perçin ve perçin somunları, bağlantı işlemi sonrasında pas oluşumunun kesinlikle istenmediği durumlarda kullanılmaktadır. Alüminyum perçin daha düşük maliyetlere sahiptir, ancak nispeten daha zayıf bağlantılar oluşturmaktadır.
– Multigrip perçinler, daha mukavemeti yüksek malzemeden imal edildiklerinden ve gövdesindeki çizgiler sayesinde, çok daha güçlü bağlantılarda kullanılmaktadırlar.
– Geniş kafalı multigrip perçinler ise hem yüksek yapılı mukavemetlerinden hem de geniş flanşlı gövde yapıları sayesinde, bağlantısı yapılan malzemelerden önde yer alanın daha kuvvetle tutulmasını sağlamaktadır.

İlgili Kelimeler: , , , ,