En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz

Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

Pul, Somun veya civata ile makine parçaları arasında kullanılan ortası delik parçaya denir. Genellikle halka biçiminde olur ve sacdan yapılır. Sektördeki bir diğer adı da rondela olarak geçer.

Civata Pulu

Civata pulu Ne İşe Yarar?: Somun ve civatalar kullanıldıkları işlerde ağır kuvvetlere maruz kalırlar. Bu kuvvet sonucunda ise tehlike doğuran gevşemeler meydana gelir. Gevşeyen parçalar ise ölümcül kazalara ve maddi kayıplara yol açmaktadır. Gevşemenin engellenmesi için frenleme yapılması gerekmektedir. Bu frenlemeyi de pul yapmaktadır. Civatanın yapısı pürüzlü ise pul kullanımı önem arz etmektedir. Pul sayesinde basınç geniş bir yüzeye dağıtılmaktadır. Böylece parçanın yıpranması önlenmiş olmaktadır.

Pul Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Pullar kullanıldıkları diğer somun ve civatalara göre çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Burada kritik olan nokta pulun daha yumuşak bir malzemeden üretilmiş olmasıdır. Bakır, alüminyum, kurşun, pirinç ve çelik başlıca üretilen malzemelerdir.

Pul Çeşitleri Nelerdir?

Pul çeşitleri genel olarak aşağıdaki şekildedir:

Düz pullar: Köşeli veya köşesiz tüm somun ve civatalarla birlikte kullanılırlar. En yaygın kullanılan pul türüdür. Genel işlerde kullanılan tür bu türdür.
Köşeli pul: Genellikle beşgen veya altıgen olan pullardır. Aynı tür somunlar ile birlikte kullanılırlar.
Konik pul: Dik açılı somun ve civatalarla birlikte kullanılırlar. Eğikliklerin önlenmesine yardımcı olurlar.
İki kulaklı pul: İki adet kenar çıkıntısı olan pul türüdür. Kullanım yerine göre 2 noktaya baskı uygular.
Çanak pul: Konik pula benzer sadece daha dar açılı olanıdır.
Metrik yaylı pul: Bir kısmı esneme özelliğine sahip olan pul türüdür. Daha çok hareketli dönen parçaların üstüne takılmaktadır. Motorlu testere en çok kullanıldığı ürünlerden biridir.
Tırtıllı pul: İçten ve dıştan olmak üzere yüzeyi tırtıklı olan pul türüdür. Sürtünmenin daha fazla olması sebebiyle daha iyi frenleme yapmaktadır.