En Çok Tercih Edilen Ürünlerimiz


Tüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Katalog Talebinde Bulunabilirsiniz »

Somun, Bir çeşit bağlantı elemanı olan civata ya da saplama gibi bağlantı elemanlarıyla birlikte kullanılarak iki ya da daha fazla malzemeyi birleştirmeye yarayan, sökülebilir bir bağlantı elemanı türüdür.
Yapısal olarak, ortasına vida mekanizması açılmış delikli bir elemandır. Birlikte kullanıldığı civata ya da saplama ile yapısındaki vida dişleri arasında oluşan sürtünme kuvvetinin etkisi ile ayrı malzemelerin birleşmesini sağlamaktadır.Somun Vida dişleri ve partner bağlantı elemanları (civata ya da saplama) arasındaki sürtünme kuvveti dışında, bu elemanların birleştirdiği malzemelerin yüzeyinde oluşturduğu bir sürtünme kuvveti daha bulunmaktadır, bu kuvvet bağlantı elemanını kilitleme görevi görmektedir. Malzemelerin birleşimini sağlayan da bu kilitleme işlemidir.Malzemeler birleştirilirken bağlantı elemanları uygun bir dönme hareketi ile sıkılmaktadır. Böylece, söz konusu sürtünme kuvvetleri korunmakta ve bağlantı elemanlarının gevşemesi ve sökülmesi engellenebilmektedir.

Somun Çeşitleri

Somun çeşitleri elemanlarının birleştirilen malzemeler üzerinde uygun bir tork ile sıkılması için anahtar denilen aletler kullanılmaktadır. Bu aletlerin ağızları (somunun sıkıştırılmasına yarayan kısımları) genel olarak altıgen ya da kare formda olduğundan, somunlar da çoğunlukla bu forma uygun şekilde imal edilmekte ve kullanılmaktadır. Bu çeşit somunlara ilaveten, farklı alanlarda kullanıma uygun kelebek tip, T tip, kaynak tipi somunlar da mevcuttur.
Tüm somun çeşitlerini listelemek gerekirse;
6, 8 ve 10 kalite metrik somunlar, Metrik ince dişli somunlar, Ağaç somunlar, Altı köşe kesme somunlar, Çelik somunlar, Flanşlı somunlar, Kilitli somunlar, Fiberli somunlar, Kelebek somunlar, Kör somunlar, Kaynak somunları

Somunların Sınıflandırılması

Somun belli uluslararası standartlara göre sınıflandırılmaktadır. Bu bağlamda, metrik ya da inç ölçü birimlerinde ve çelik malzemeden üretilmektedirler.
Mukavemetlerine göre, 4,6,8 gibi sayılarla kategorize edilmektedirler. Bu sayılar, somun üzerine uygulanacak azami gerilim kuvvetinin yüzde 10’unu anlatmaktadır. Söz konusu bu gerilim kuvvetinin birimi ise kg/mm2’dir, birim mm2’ye düşen ağırlık miktarıdır.